Reportage: Zingen voor je Leven in Heerenveen

HEERENVEEN - In Heerenveen is sinds enkele maanden een bijzonder koor actief. Het luistert naar de naam, Zingen voor je leven’ en is bedoeld voor mensen met kanker.

Maar wie iemand in z’n naaste omgeving heeft die aan deze ziekte lijdt, is eveneens welkom. En ook mensen die genezen zijn, mogen meezingen. Het koor is kortom bedoeld voor iedereen die ervaring met kanker heeft. Mantelzorgers, patiënten en ex-patiënten kunnen op deze manier lucht geven aan al hun emoties. Eenmaal in de twee weken wordt op vrijdagochtend gerepeteerd in de multifunctionele accommodatie Skoatterhus aan de Van Leeuwenhoekweg 10 in Oudeschoot. Er wordt anderhalf uur gemusiceerd en daarna is het tijd voor koffie of thee. Muzikaal leidster is Sjoerdje Bourgonje (60) uit Leeuwarden. Ze weet precies waar ze over praat en zingt, want op haar 27-ste kreeg ze lymfeklierkanker. Ze is inmiddels genezen, maar die ziekte heeft haar leven blijvend veranderd. Zowel geestelijk als lichamelijk. ,,Je kijkt op een heel andere manier naar de toekomst,’’ weet Sjoerdje uit ervaring. ,,Mijn collega’s op kantoor praatten heel luchtig over huizen kopen en op vakantie gaan. Maar dat was mijn wereld niet meer. Ik kon alleen maar denken: misschien ben ik er de volgende zomer niet meer. Het leven is heel kwetsbaar, daar ben ik toen wel achter gekomen. Ik had het gevoel dat ik een gele kaart had gekregen.’’ Toen ze jaren later genezen was, besloot Sjoerdje dat het tijd was de bakens te verzetten. ,,Ik had een kantoorbaan die me niet beviel. Tegen mijn 40-ste heb ik die opgegeven omdat ik me alleen nog  wilde inzetten voor dingen waar ik achter kon staan. Ik wilde mensen met kanker helpen om de pijn te verzachten.’’  En dus volgde Sjoerdje een opleiding aan de Academie voor Counseling en Coaching. Haar eindscriptie was veelzeggend: ,kanker, hoe nu verder?’ Ze schreef zich ook in voor de beroepsopleiding massagetherapeut en ging aan de slag in Het Behouden Huys,  een psycho-oncologisch centrum in het Groningse Haren. Daarmee had Sjoerdje helemaal haar roeping gevonden. ,,Ik wilde bij wijze van spreken mensen weer vrienden laten worden met hun eigen lichaam. De zachtheid van een massage tegenover de hardheid van een ziekenhuisbehandeling.’’ Sjoerdje heeft geen muzikale achtergrond, maar wel volgde ze de  opleiding ,stembevrijding.’ ,,Je leert bijvoorbeeld door het zingen van alleen maar klanken om uitdrukking te geven aan je emoties. Net zoiets als jodelen. Dat bestaat ook uit reeksen betekenisloze klanken waarmee vroeger in bergachtige gebieden grote afstanden werden  overbrugd.  Men communiceerde op die manier van bergwei tot bergwei. Maar we zingen ook bestaande en bekende liedjes, zoals Laat Me van Ramses Shaffy. Ik heb kankerpatiënten vaak horen zeggen: ik wil mijn ellende wel uitschreeuwen. Welnu, in mijn koor krijgen ze daar de gelegenheid voor. Hier mag en kan alles. Het is helemaal niet belangrijk of je kunt zingen. En wij treden ook niet op, dus die druk is er niet.  Eigenlijk moet je ons zien als een inloopkoor: niemand hoeft zich voor lange termijn vast te leggen. Als de deelnemers er maar plezier in hebben, daar gaat het om.  Laatst zei iemand: ,ik ga hier altijd met een glimlach weg.’ Kijk, daar doe ik het voor. ’’ Leeftijd speelt ook geen rol bij het koor. Jong of oud, het maakt niet uit. Sjoerdje: ,,Ik werd laatst gebeld door een man die graag lid worden van ons koor. Hij vroeg of het geen probleem was dat hij zijn rollator mee nam. Nee, geen probleem. En of hij mocht zitten tijdens het zingen. Toen kwam de aap uit de mouw. Sjoerd is 91 jaar. En dan bel je een wildvreemde vrouw op om te zeggen dat je graag op een koor wilt. Toen ik mijn verbazing uitte zei Sjoerd: “Nou, ik rijd nog zelf, ik mail, ik zit op Facebook en sinds kort op Instagram, dus kan een nieuw koor er ook wel bij.”   Sjoerd zingt uit volle borst en heeft een leuke stem. Hij heeft in zijn leven veel gezongen, ook bij koren. Daar moest hij altijd zingen wat er in de bladmuziek stond en hij moest de aanwijzingen van de dirigent opvolgen. Bij ons koor zingt Sjoerd nu ook mantra-achtige liederen en daarop mag hij improviseren. En dat is helemaal nieuw voor hem. Hij laat het zich geen twee keer zeggen. Als we een dergelijk lied zingen is Sjoerd er als de kippen bij om aan het improviseren te slaan.’’ Voor informatie en/of aanmelden: sjoerdje.bourgonje@planet.nl of ben 06 109 14 209. Kijk ook op: www.zingenvoorjeleven.nl Harry de Jong