Interview: ,Eerst de Watertoren, daarna het Postkantoor en nu ook museum Heerenveen'

HEERENVEEN - Museum Heerenveen moet misschien zijn deuren sluiten omdat het voor de tweede keer minder subsidie krijgt.

Maar dat is niet het enige probleem volgens Linda Trip, directeur van Museum Heerenveen. “We moeten van de gemeente het museum digitaler en interactiever maken, maar dan met een budget van een ton; een onmogelijke opgave. Wat heeft Heerenveen zo meteen nog over aan cultuurhistorische monumenten? Eerst de watertoren, toen het postkantoor en nu ook ons geliefde museum.” Zonder waarschuwing of een bericht kreeg het museum eind januari de nieuwe cultuurnota in handen. In deze nota staat dat het museum minder geld krijgt. Het budget was sinds 2013 al flink gedaald met 92000 euro. Nu wordt daar nog eens 65000 euro vanaf gehaald. Het museum houdt een budget van een ton over. Net nu het museum een zware periode achter de rug heeft en het weer beter ging, krijgt het een nieuwe klap te verwerken. “Geheel onverwachts lazen we in de nota dat wij veel minder geld kregen, maar ook dat de gemeente ons pand als een soort belemmering voor het museum ziet”. Linda Trip is kwaad en verbijsterd. “Dit had nooit zo mogen gaan. We zijn nooit gewaarschuwd of op de hoogte gesteld door de gemeente en dan lees je dit opeens. Hoe kan dit mooie pand een belemmering voor ons zijn?” Ook veel onbegrip en verslagenheid heerst bij de 70 vrijwilligers en 4 parttime werknemers van het museum. “Onze vrijwilligers komen hier elke dag door weer en wind en doen dit werk met veel plezier, ze geven tours en educatieve lessen aan kinderen. Waar kunnen de vrijwilligers hun werk nog doen als het museum er niet meer is? Onze vrijwilligers raken hun dagbesteding kwijt en wij blijven maar in de kranten lezen waar al het geld naartoe gaat, daar raken wij heel erg gefrustreerd door. “ “De collectie van Heerenveen is van ons en als het museum dichtgaat wordt het ergens opgeslagen in een depot. Alle ander stukken worden teruggebracht naar de eigenaren. De historische stukken van de Domela Nieuwenhuis collectie worden mogelijk teruggebracht naar Amsterdam.” Linda Trip vindt het een spijtige zaak. Met pijn in het hart moet het museum alle stukken opslaan in een depot, maar niemand kan deze stukken vanuit daar bekijken. “Nee, ik vind het maar niks. De collectie zoals het nu is raak je voor altijd kwijt, dit komt niet meer terug. Linda: ,,De gemeente ziet graag dat we een virtual reality versie van het museum maken, maar daar hebben we simpelweg niet het budget of de middelen voor. Ook al hadden we wel het budget een museum is veel mooier om doorheen te wandelen. We hebben wel ideeën om te digitaliseren, maar dat kost tijd en geld.” De sluiting heeft ook andere gevolgen. Niet alleen de werknemers en vrijwilligers van het museum worden beïnvloed, ook toerisme en cultuurhistorisch onderzoek worden geraakt, zegt Linda. “Het heeft meer consequenties als we moeten sluiten. Onze samenwerking met Werkgroep Heerenveen bijvoorbeeld. Wij leveren de stukken en foto’s voor het onderzoek. Wie moet dat gaan leveren als wij moeten sluiten?” Op 10 april wordt een officieel besluit genomen door het college. “Als het college instemt met de cultuurnota dan is dat instemmen voor de sluiting van het museum”. Tot die tijd probeert het museum alles te doen om nog open te kunnen blijven. Het museum is een petitie begonnen om ook het Domela Nieuwenhuis museum dat onderdeel is van museum Heerenveen open te houden. De petitie tekenen kan hier: http://www.heerenveenmuseum.nl/zien-en-doen/fdn